Friday, 28 September 2012

&OTHER STORIES -H&M ´s- new brand


Oh well great fashion news, the new luxury brand  named &OTHER STORIES is coming out from the swedish retail group H&M. This brand is to be launched in spring 2013. This is set to be only women´s brand. this brand will be about bringing everything a woman can wear in one place, focusing on the whole look."We believe shoes, bags, jewelry, lingerie and beauty are keys for styling and just as important as clothing.Design studios in Paris and Stockholm will be responsible for creating the new collections, but the price points will remain around affordable level that H&M is known for.
/
Áno aj je to tu novinka, ktorá už asi obletela svet. Nová luxusná značka &OTHER STORIES je novým projektom švédskeho módneho low cost impéria H&M. Značka by mala svetlo sveta zhliadnuť na jar budúceho roka a je výlučne určená ženám. Ako tvrdia kreatívni riaditelia H&M táto značka sa bude zameriavať na total look, ktorý bude obsahovať kompletnú líniu doplnkov, šperkov, spodného prádla, topánok a kabeliek. Tie podľa nich  majú rovnakú dôležitosť ako samotné oblečenie. Nové kolekcie budú vznikať v Design štúdiách v Paríži a Štokholme  a cena ostane ako je pre H&M známe prístupná, čiže LOW COST. Máme sa na čo tešiť. Ja osobne určite. A čo vy??? 

Sunday, 23 September 2012

Milano ss2013 sneek peak


Just a few snap shots from Milan´s ss2013 fashion week, I picked some of my favourite looks, there will be still more to come, which is your favourite look?
/
Takze teraz pár fotiek z Milánskeho fashion weeku jar-leto2013, vybrala som pár lookov od niektorých talianskych návrhárov, ktorý sa páči najviac Vám?


Fendi ss2013
           
Etro ss2013

Prada ss2013Versace ss2013

Bottega Veneta ss2013
Blumarine ss2013

Gucci ss2013

And some instagram ss2013 shots
Models before the show
Emilio Pucci ss2013
Jil sander ss2013
Antonio Marras ss2013
ss 2013 dolce&gabbana shoes
Fendi ss2013 shoes


Dolce&Gabbana ss2013 backstage


Alberta Ferretti ss2013
Fendi ss2013
Fendi backstage

Wednesday, 19 September 2012

GUCCI Spring Summer 2013


Stunning show, all bright colors and light voiles rouches of the 70ties, precise tones and statement jewelry, and not to forget mermaid prints. I love GUCCI Spring Summer 2013 collection. Do you???
/
Nádherná show, výrazné farby zelenej tyrkysovej, fucsiovej, volány 70tych rokov, výrazné náhrdelníky a podmorské motívy. Toto všetko je kolekcia GUCCI na jar leto 2013, milujem ju. Páči sa aj Vám???

Saturday, 1 September 2012

Lily

White is one of my favourite color - represents innocence,pureness. Lily is my favourite name for a girl.If i have a girl one day, I will name her Lily
White Lilies, combination of both words are my favourite flowers, they decorate my house now and enhance my room with a aromatic smell... Pure Indulgence... Flowers yes or no???
/
Biela je jednou z mojich najobľúbenejších farieb, predstavuje čistotu a nevinnosť, Lily/po anglicky ľalia/ je najkrajším menom pre dievča, aké poznám a ak raz budem mať dievčatko tak bude určite Lily.
Biela Ľalia/Lily/ je mojím najobľúbenejším kvetom a dnes krásne vonia v mojom byte...Absolútne oddanie  ...Kvety áno nie??? 

Lilies in fashion as prints ...floral print

THANKS FOR READING