Monday, 12 May 2014

Schoolgirl

Tieto fotky vznikli, keď vonku pršalo a sú dôkazom toho, že aj doma sa dajú fotiť pekné a inšpiratívne posty. Modrá košieľka, stužka z organzy a vintage brošňa boli hlavnými aktérmi. K tomu suknička s aplikáciami, silonky s bodkami a zamatové sandálky...Ako školáčka, ach kde sú tie časy, čo hovoríte na tento outfit???

This photoshoot is the result of a rainy day and as you can see is a living proof that you can really shoot a great post also at home, where I love it. I styled up powder blue shirt with organza bow and vintage brooche, mixed it with embellished skirt, stockings a pois and velvet sandals. I felt like a schoolgirl, omg so much time has passed already, anyway how do you like it???  

Wednesday, 7 May 2014

Home decor inspirations

Pillow for sofa with my beloved Audrey Hepburn
I am still in the stage of decorating and furnishing my appartement and to be honest I always love to search for inspirations in the magazines or on web sites. I definitelly need new bed covers, pillows, stickers for the wall and many more. As you all know I am in love with white color and my home decor elements contain mostly white and black decorations mixing with strong colors creating more eclectic look.
I have just bumped into the web site www.beddinginn.com and found all these little things to make my home cosier and definitelly more Design.  

Get inspired and let me know what you think :)
Flowers everywhere, also on blankets and pillows love it...

Mustache pillows for couples
Beautiful words stickers on your wall
Happy cats stickers
Think of Paris with this beautiful Eiffel tower clock
You will find many little items for your home with even more discounts so be sure to check out BEDDINGINN

Friday, 2 May 2014

Instagram random - April
1. Lovely weather and strolling around the city is my fav activity in spring, wearing sporty casuals and my new lace crop top from ZARA

Prechádzky po meste na jar milujem, najlepšie v converskách a v športovom, nesmiem zabudnúť na môj nový čipkovaný crop top zo ZARY.

2. My currently most favorite shoes - boots with embellished heels from Other Stories, snake slip ons from HM and slipper ballerinas with strass details aka DolceGabbana

V poslednej dobe ulietavam na týchto troch pároch topánok - kotníkové čižmičky so zlatým opätkom z Other Stories, hadie slip on tenisky z HM a zamatové balerínky so štrasovými detailmi tiež HM

 3. Feet snap shots

Fotíme topánky

4. Smoothies and salads help me get into shape , especailly the green smoothies are the best

Šťavy a šalátiky sú v momentálnej dobe na dennom poriadku, keďže sa blíži leto a treba byť vo forme, veľmi som si obľúbila zelené smoothie s odšťavenou brokolicou, zeleným jablkom a špenátom.

5. Creating and styling up new spring outfits - mint skirt in tulle styled with grey and powder pink, add socks and heels and lots of statement jewelry

Milujem byť kreatívna a tak si rada tvorím a stajlujem nové outfity - tylová mentolová suknička so sivou a ružovou, k tomu lurexové ponožky v sandálikoch a štrasové doplnky.

6. Peonies, can´t wait to have them all over my apartment, their season is around the corner

Neviem sa dočkať, kedy budem mať byt plný týchto nádherných kvetov, pivonky milujem a práve teraz začina ich sezóna.

7. Welcome May and firs SELFIE hahaha - wearing beautiful chiffon shirt from thrift shop which is very Valentino style, best deal yeah

A je tu Máj lásky čas, a s ním aj prvomájová SELFIE, mimochodom aj keď ju nie je veľmi dobre vidieť, tak na sebe mám nádhernú hodvábnu blúzku zo sekáča na štýl Valentino.

THANKS FOR READING