Monday, 18 March 2013

NOTHING CAN CURE THE SOUL BUT THE SENSES

Sometimes I am in a bit melancholy mood but trying to put a smile on my face, hpefully this week will be great and bring up some good news what are your plans for this week?
/
Trošku melancholická nálada ale snažím a prekonávať toto trošku ťažšie obdobie.dúfam, že tento týždeň prinesie nejaké dobré správy, aké máte plány na tento týždeň, poradte mi prosím niečo čo mi pozdvihne náladu /tip na knihu film alebo hudbičku uvítam/:)
skirt, collar, jacket - MARNI at H&M

Monday, 11 March 2013

J.CREW GET INSPIRED


Jumper in  strong colors is a must for this spring, keep that in mind, easily matchable with tops ,shirts, pencil skirts :)


Statement necklace -  strong accessory piece will be in this season again, get one for sure in strong shades of neon green or neon pink

Pencil skirt - different fabrics and patterns , stripes,  jacquard and metallics, all works

Pumps & flats - colorful, colorblock, leopard, sequins, have fun and mix and match

You can visit J.CREW site and have a look at all beautiful collection, I personally am super excited and do not know which pieces to choose.

Have a nice day, Lucy.

Tuesday, 5 March 2013

NIKE FREE SPIRIT

Dreaming of these NIKE FREE RUN +3  running shoes for quite long now, spring spirit and running attitude makes the perfect match, not to mention their fashion effect definitelly missing in my wardrobe. Black will DO can´t wait to make the purchase :)
DO YOU HAVE YOUR RUNNING SHOE OR ANY EXPERIENCE WITH THESE???
Už strašne dlho mám v hlave tieto NIKE FREE RUN +3 bežecké sneakersy a až teraz sa začínam odhodlávať k ich kúpe. Chcem ich presne v tejto klasickej čiernej /hodí sa viac menej ku všetkému/, chcem v nich behať a čo je dôležité sú jedným z naj cool módnych doplnkov už od minulého roka. Áno viem, som pozadu, ale nevadí. Aj tak Vám ponúkam na inšpiráciu pár fotiek od známych módnych bloggeriek a ich Nike free runov. A čo vy a jar ? Chodievate behať a máte už svoje vysnené bežecké sneackers??? Alebo máte niekto skúsenosti s týmito?


Source - aftrdrk.com,love-aesthetics.com,thefashionguitar.com

THANKS FOR READING