Wednesday, 27 June 2012

Midsummer flower crown


                                                              DIY - perfect tutorial for flower crown
The midsummer Fest is the celebration of summer which take place in most of the Scandianvian countries and Estonia and Latvya in the period 23.6 - 26.6. Good food, drinks and good instrumental music, beautiful dresses and most of all celebration of NATURE is the main theme. My passion are flowers and I couldn´t have done without mentioning the FLOWER CROWN, I did one myself one day during visiting my boyfriend in cottage in the post here
I wish we could have such summer celebrations in Slovakia, maybe one day...Would you wear this crown in the summer???
If you have a nice summer  picture send them to me and I will post the most beautiful ones ...Can´t wait  
Midsummer Fest je niečo ako letná oslava a je to sviatok , ktorý sa každoročne koná v Škandinávskych krajinách a tiež aj v Estónsku a Litve v období od 22.6 do 26.6. Je to oslava leta, prírody , je tam veľa jedla, drinkov miestnej hudby a neodolala som , aby som nevenovala jeden post tejto nádhernej kvetovanej korune, ktorá je MUST pre tieto oslavy, ak ste si už všimli, ja som si jednu slovenskú poľno-lúčnu urobila už v predošlom poste TU. Kiežby aj na Slovensku boli podobné oslavy, A čo vy dali by ste si na hlavu takúto korunku??? Ak máte nejaké pekné letné foto, tak sem s nimi a tie najkrajšie zverjním na mojom blogu, už sa tešííííííím....LUCY
Sources : Fashionsquad, Honestly ...WTF/DIY

Monday, 25 June 2012

Happy time

Being in family for celebrating Birthdayś is always good happy sometimes feeling a little dizzy but I love the moments when the time has no limits and LOVE IS IN THE AIR. My dress was light chiffon like the summer breeze .

Mám rada byť s rodinou na rôznych oslavách narodenín, cítíť sa dobre, šťastne, niekedy trošku opito , keď vieš že máš čas a nikde sa neponáhľaš a Lásku je cítiť vo vzduchu a ty vieš, že sa máš o koho oprieť. Mala som na sebe tieto krásne šaty, zo šifónu  ako letný vánok.
Dress - Philosophy by Alberta Ferretti


P.S Tomorrow is my Birthday ....Zajtra mám narodeniny :)
Do you like to celebrate ? Máte radi oslavy?

Friday, 15 June 2012

COS S/S 2012

 I love  COS (Collection of Style) for its sophisticated styles, clean lines, simple silhouettes and no-fuss colour palette. Their clothing can be best termed as simplicity with a twist and wearable art.
COS's Spring Summer 2012 was very COS and edgy and there was nothing not to love. Printed pants, colour palette of light blues and dark midnight, whites with a hint of green and bottle green, separates with stylish draping yet simple cuts dominated the collection. Every piece from their collection was a piece of art.
Are you minimalistic too???
Značku COS alebo aj (Collection of style)som objavila nedávno a hneď ma zaujala svojím minimalistickým štýlom, čistými líniami a jemnými farbami presne definovanými. Kolekcia jar leto 2012 je jednoducho krásna. Farby sezóny ako svetlomodrá, biela , jemne zelená ale aj tmavé odtiene zelenej a modrej. Jednoduché a zaujímavé strihy ktoré jemne vyostrujú do futuristického vnímania sú základom. Je to jednoducho PIECE OF ART ako sa patrí.
A co vy nechali ste sa zlákat čistým minimalizmom???


Sunday, 10 June 2012

Nature calls
Včera sme boli s priateľom na prechádzke po lúkach a lesoch, nafotili sme toho veľmi veľa a fotiek bude ešte dosť, svoju kreativitu som opäť obnovila a to cez jednoduchý editovač fotiek IPICCY , tak som sa trošku zabávala. Na sebe som mala tričko s pusou Brigitte Bardot a na puse rúž alla Brigitte. Chodíte radi do prírody???

Tuesday, 5 June 2012

DIVINITY

Why, why can’t this moment last forevermore?
Tonight, tonight eternity’s an open door…
No, don’t ever stop doing the things you do.
Don’t go, in every breath I take I’m breathing you…
Euphoria
Forever, ’till the end of time
From now on, only you and I
We’re going up-up-up-up-up-up-up
Euphoria
An everlasting piece of art
A beating love within my heart
We’re going up-up-up-up-up-up-up

We are here, we’re all alone in our own Universe,
We are free, where everything’s allowed and love comes first,
Forever and ever together, we sail into infinity,
We’re higher and higher and higher, we’re reaching for divinity.
Forever we sail into infinity,

We’re higher, we’re reaching for divinity…
Sunday, 3 June 2012

HEDVIG - Girl from London

Meet Hedvig and her uniqness in style...Get inspired :)
Zoznámte sa s Hedvig a jej jedinečným štýlom...Inšpirujte sa :)
Let me know about your personal style picks
A ktoré sú vaše štýlové kúsky?
Her blog . NORTHERN LIGHT


THANKS FOR READING