Wednesday, 29 February 2012

Anna Dello Russo at SPORTMAX F/W 2012, Milan

I will start my journey throughout the Milan Fashion Week F/W 2012 with these pictures of Anna Dello Russo at SPORTMAX fashion show. She is a style icon, which I admire for her extravagant and excentric style.Pictures  taken by me.
This outfit is just amazing featuring famous JIL SANDER veiled hat  in baby blue color.
I need to know what do you think about it and if you like it ....More great posts to come, I have so much to show you still... Lucy

Moju cestu Milánskym týždňom mody F/W 2012 začnem týmito fotkami Anny Dello Russo, modnej ikony , ktorú obdivujem pre jej veľi zvláštny a excentrický štýl. Na tomto outfite má ikonickú čiapku so sieťkou od JIL SANDER v svetlo modrej farbe.
Chcem vedieť , či sa Vám páči... Tešte sa na ďalšie príspevky, mám ich ešte veľa...

xoxo
Lucy

Wednesday, 22 February 2012

Getting ready for Milano

Just a quick post before leaving for the city of Fashion -Milan which i love the most, I can´t wait to bring you many nice pictures and all the beauty around meSTAY TUNED WITH ME
LUCY

Sunday, 19 February 2012

Marni for H&M launch event
Enjoy this launch event MARNI for H&M held in LA this Friday 17.2.2012
Drew Barrymore, Winona Ryder and Milla Jovovich, attended the Marni at H&M launch party held in a  Hollywood residence.
Are you ready for this collection in your H&M store???
xoxo
Lucy

Pozrite si launch event značky MARNI pre H&M, ktorý sa konal tento piatok 17.2.12 v LA.
Medzi celebritami boli prítomné aj Drew Barrymore, Winona  Ryder a Milla Jovovich, všetko sa konalo v nádhernej Hollywoodskej residencii, tak si užite video.

Ste pripravení na kolekciu vo vašom H&M?
xoxo
Lucy

MY PICKS:

Thursday, 16 February 2012

CATS MANIA


Cats are my favorite domestic animals, I already have two cats - Chilly and Lola and when I saw these cute sweaters on NYFW 2012 - Street style  I was soooo happy, these shirts are the results of collaboration between  www.openingceremony.us / on line store/ X Glamour magazine and you can purchase them for  99 Dollars.
Which is your favourite domestic animal and do you like these sweaters??? 

Mačičky sú moje obľúbené zvieratká, mam dve Chillyho a Lolu a keď som objavila tieto svetríky na NYFW 2012 - Street Style tak som bola úplne bez seba. Tieto krásne svetríky sú z kolekcie spolupráce www.openingceremony.us /on line obchodu/ a časopisu Glamour a možte ich kúpiť za 99 dolárov a byť tak trendy.

Máte aj vy obľúbené zvieratko a čo hovoríte na tieto svetríky?

MIAOOOO , VRRRRR.... : >)   

Lucy

Monday, 13 February 2012

PLAID is IN

Still trendy remains PLAID as a childhood memory but nicely interpreted in our wardrobes, by the way, you can still look nice and elegant having a plaid shirt in...
Do you have one too?
xoxo
Lucy
Veľmi trendy už dlhšie sú kárované košele, ktoré podľa mňa tvoria stále súčasť nášho detstva, určite doma jednu máte, tak vedzte, že ju irčite využijete a budete vyzerať trendovo a elegantne zároveň.
Máte aj vy už károvanú košeľu???

Vaša
Lucy
Zana Roberts Rassi
My favourite, moj obľúbený vzor - odporúčam :) 

Thursday, 9 February 2012

Miroslava Duma´s home

Miroslava Duma- former Harper´s Bazaar /Russia/ fashion editor, now working as a freelance editor and writer for magazines such as OK Russia, known for her unique sense of style and pick of the street fashion is showing us her home, enjoy her, I am in love...
xoxo
Lucy

Miroslava Duma- bývalá fashion editorka Harper´s Bazaar /Rusko/, momentálne ako free-lance editorka pre časopisy ako OK Russia, známa kvoli jej vycibrenému vkusu a tiež je aj celebritou street style fashion nám ukázala svoje obydlie, čo myslíte, ja som unesená...
xoxo
Lucy

ME and INSTAGRAM


This is my new experimenting with Instagram,application for I PHONE and other smart phones, for those who hasn´tried it yet, go for it and make different pictures using many FILTERS, this in particular is one of  my favourites -NASHVILLE picturing me.

What is yours?

Objavila som Instagram, možno trošku oneskorene, neviem, pre tých ktorí nevedia o čom hovorím, je to aplikácia na I PHONE a iné smart phony, pri ktorej môžte krásne využívať rôzne filtre, čiže na tejto fotke som JA s použitím -NASHVILLE/názov filtra/, páči sa mi asi najviac..


Čo vy na to?

xoxo
Lucy

Tuesday, 7 February 2012

On the edge of the Wedge

You should definitely owe at least one pair of the WEDGES this season, I know many of you already know about it but still my latest discovery are these ones in patent leather which you can find on this on-line store - www.sarenza.it . And you will definitely have a lot of fun mixing them and having a different pair each day... :)

xoxo
Lucy

Mali by ste určite v šatníku mať aspoň jeden pár topánok s platformou resp. na celej podrážke. Mojim posledným objavom sú tieto z lakovanej kože , ktoré možete nájsť on line tuto: www.sarenza.it .Už je to len o zábave , na ktorý deň ktorú...:)

xoxo
Lucy

Sunday, 5 February 2012

Bright /neon/ + sequins + heavy bracelets


Sources : Jak&Jil, atlantic-pacific

One of my latest obsessions are neon color in all his forms, I am in love with heavy bracelets mainly in golden colors in combination with watches and lately SEQUINS, just an ideal combination with casual looks.

What about U ???

Milujem,  priam som závisla od týchto troch trendov , ktoré musím mať v šatníku. Neónová farba vo všetkých formách, milujem náramky hlavne zlaté, ťažké a v kombinácii so zlatými hodinkami sú jedinečné a na záver FLITREEEE, v kombinacii s casual "look" . TU

A čo vy???

xoxo
Lucy

Wednesday, 1 February 2012

Candy and Louis VuittonGlacier blue, spearmint green and damask rose - spring is drenched in the palest of shades.
Sorbet colors, fresh candy are the one of the trends for the next season Spring Summer 2012.

Have a look at this video it is soo yummy and cute.I can´t wait to have spring here, what about you
xoxo
Lucy

THANKS FOR READING